yükleniyor

Web Tasarımda Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Tasarım sözcüğünün kelime anlamına bakıldığında herhangi bir obje, nesne, ürün veya hizmet için tasarımcının hayal gücü, yeteneği, bakış açısı, marifetiyle planlama ve üretme aşamaları yapılarak ortaya konulan bir eylem olarak nitelendirebiliriz. Bütün tasarım alanlarında olduğu gibi web tasarım alanında da görünüm ve görsellik önemli bir kavramdır. 

Tasarım çalışmalarının bir kaç kod bilgisi ve resim düzenleme editörü bilgisiyle ortaya konulduğunu zanneden kesimler bir hayli fazladır. Bütün tasarım dallarında olduğu gibi web tasarım da alanında uzman ve işinin ehli tasarımcılar tarafından üretilmesi gerektiğinin bilincinde olunmalıdır. Bunlar uygulanmadığı takdirde ortaya konulan web tasarımında alakasız ve anlamsız renk uygulamaları içerik yerleşimleri ve düzenleri ile karşılaşmak pek de anormal olmasa gerek. Anlayacağınız üzere web tasarımı alanında göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalardan biri de renk uyumudur. Bir web tasarımı yaparken renk uyumunun sağlanması web sitesine giren ziyaretçiyi olumlu yönde etkileyecek ve ilgisini çekecek önemli etkenlerden biridir. Anlamsız ve alakasız şekilde uygulanan renkler ve stiller web sitesini ziyaret eden ziyaretçilerin gözünde amatör ve kalitesiz ve olumsuz bir izlenim yaratır. Web sitelerinde renk uyumu olmadığında etkin ve kalıcı bir dönüşüm sağlanamaz.
Peki Web Tasarım da Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?
Yapılan bir web tasarımında renk uyumunun sağlanmasında başlıca önemli hususlar şu şekildedir;
Hazırlanan Web sitesi sahibinin mevcut kurum kimliği ile bütünleşmelidir. Bu nedenle web sitesi tasarımında kullanılacak olan renkler ve genel olarak bu çerçevede değerlendirilmelidir. Firma yada ürünle ilgili daha önce hazırlanmış bir kimlik çalışması mevcut ise tüm renkler bu doğrultuda düşünülmeli ve uygulanmalıdır.
Mesela X firmasının logosu veya kurumsal kimliğinin mavi ve griden oluştuğunu farz edelim. Bu firmanın Web tasarımında genel olarak kullanılacak olan renkler kesinlikle mavi ve gri olarak değerlendirilmelidir. Firmanın web site arka planı beyaz ya da açık gri menü ve butonları da mavi renkte olması gibi düşünebiliriz. Nadir de olsa tasarımın bazı noktalarında kırmızı gibi etkin renklerde kullanılması etkili olabilmektedir.
Web Tasarımın beyaz alanların etkin bir şekilde kullanılması
Beyaz temizliğin, sadeliğin ve duruluğun rengidir. Beyazın web tasarım çalışmalarında etkin bir şekilde kullanılması web site ziyaretçilerinin gözünde gayet sade hoş ve güven verici bir izlenim yaratacaktır. Eğer dikkat ettiyseniz alanında kurumsal ve profesyonel firma ve kuruluşların web sitelerinde beyaz alanların kullanımı oldukça yüksektir.
Web sitesinde Gri ve siyahın doğru ölçüde kullanılması önemlidir.
Tüm web tasarım çalışmalarında genelde yapılan en büyük hatalardan biri de siyahın direkt olarak kullanılmasıdır. Genel olarak basılı tanıtımlarda siyah her ne kadar etkili olsa da web çalışmalarında metin ve başlıklarda siyahın direkt olarak kullanılması yanlıştır. Web sitelerde rahatça görüntülenmesini sağlayan ve birbirinden farklı ve değişik teknolojilerdeki monitörler siyahı çok net ve keskin bir şekilde göstermesinden dolayı web sitelerde metinlerin ve başlıkların direkt siyah olarak renklendirilmesi web site ziyaretçilerinin gözlerini yorar ve hızlı bir şekilde web sitenizi terk etmelerini sağlar. Direk olarak siyah kullanmak yerine koyu gri veya biraz daha açık gri kullanılması rahat ve gözü yormayan bir görünüm elde edilmesini sağlayacaktır.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!